Demir ve Mangan Filtresi

Demir ve Mangan Filtresi

Pek çok kuyu suyu içeriğinde demir, manganez gibi oksitleyiciler içerir. Demir ve mangan ters ozmoz membranları için zararlı bileşikler olduğundan membran zarlarını korumak amacıyla filtrelenmesi gerekmektedir. Bunun dışında genel kullanım sularında da demir ve mangan içeriği DSÖ tarafından oldukça düşük bir seviye olarak belirlenmiştir.

Sudaki demir ve mangan iyonlarını filtrelemek için manganezdioksit kullanılır. Genel olarak greensand veya BIRM(tescilli bir markadır.) kullanılır. Bu mineraller demir ve mangan iyonlarını oksitleyerek çözünmüş demir-mangan içeriğini ortadan kaldırmaktadır.

Greensand minerali ağırlıklı olarak ABD menşeili ürünlerde kullanılmaktadır. Demir mangan minerali yaklaşık olarak 100000 grains/m3’lük bir değiştirme kapasitesine sahip olan özel bir zeolittir. Aslen ilk dönemlerinde ağırlıklı olarak ABD New Jersey bölgesinden elde edildiğinden New Jersey Yeşil Kumu olarak da bilinen bir glokonittir.. Stabil bir glokonit çeşitli seviyelerde manganez oksit ile kaplanmıştır. Demir ve manganı oksitleyebilme yeteneği bu kaplamadan gelmektedir.