Bir güneş panelinin üretim verimliliği güneşten aldığı ışıkla doğrudan ilişkilidir. Dış ortam koşullarında sıklıkla kirlenen güneş panelleri, saf su ile yıkanmalı ve yüzeyindeki birikintilerden arındırılmalıdır.

Enarsis, güneş paneli temizliği için gerekli saf su sistemlerini tasarlamaktadır.

Anahtar Özellikler

Güneş Paneli Temizliğinde Su Arıtma Sistemleri

Güneş panelleri maksimum performansı korumak için düzenli olarak temizlenmelidir. Toz, kir gibi havayla taşınan kirleticiler panel yüzeylerinde birikerek panellerin yüzey alanını daraltır. Ayrıca ince toz tabakası güneş ışınlarının panele yeteri kadar veya doğru açıyla ulaşmasını engeller. Ayrıca biriken toz katmanları panel yüzeyinde aşırı sıcak noktalar oluşmasına sebebiyet verdiğinden solar paneller düzenli periyotlarla temizlenir. Panel temizliğinde arıtılmamış su kullanmak, panel yüzeyinin başka kirleticilerle kaplanmasına ya da içerdiği tuz sebebiyle panellerin zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple güneş panellerinde yüzey temizliği için arıtılmış saf su kullanılır. Arıtılan su, içeriğindeki tuz ve diğer minerallerden ayrıştırılarak panellerin saf ve yumuşak su ile yıkanabilmesi sağlanır. Ayrıca solar panellerin temizliğinde kullanılan su geri kazanılarak su tüketimi minimum seviyeye indirilebilir.

Güneş Paneli Temizliğinde Su Arıtma Sistemi Kullanmanın Avantajları

  • Lekelenmeleri engellemek
  • Panelleri tam kapasite kullanmak
  • Enerji verimliliğini arttırmak
  • İşletme maliyetlerini düşürmek

Su, güneş paneli uygulamalarında önemli bir bileşendir. Öncelikle güneş panellerinin temizliğinde doğrudan kullanılır. Toz ve diğer kirleticiler panel üzerinde birikerek panel verimliliğini ve enerji üretimini düşürür. Bu tür durumlarda su kullanılarak panellerin yüzey temizliği rahatlıkla yapılabilmektedir. Böylece paneller güneş ışığından maksimum oranda faydalanarak daha yüksek miktarda enerji üretmektedir. Ek olarak ayna ve merceklerin kullanıldığı CSP sistemlerinde panelleri soğutmak amacıyla su kullanılmaktadır. Termal iletkenliği yüksek olan su panellerin limit sıcaklık seviyelerine ulaşmasını engelleyerek CSP sistemlerin ömrünü arttırır.

Güneş panellerinin üretiminde de yüksek miktarda saf su kullanılmaktadır. Panel üretiminde kullanılan su, saflaştırma uygulamalarının en ileri örneklerinden biridir. Panellerin üretimi esnasındaki durulama, kaplama, soğutma gibi proseslerde ileri derecede saflaştırılmış su kullanılır.

Güneş Paneli Temizliğinde Kullanılan Teknolojilerimiz

Ultrafiltrasyon Sistemleri

Su Yumuşatma Sistemleri

EDI/CEDI Sistemleri

Ters Ozmoz Sistemleri

Parlatıcı Sistemleri