Bir kum filtre tasarımı sırasında göz önüne alınması gereken pek çok parametre bulunmaktadır. Bu yazımızda standart bir kum filtre tasarımında dikkat edilmesi gerekenler ve dizayn parametreleri hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız.

Sudaki bulanıklığı gidermede kullanılabilen en bilindik ve verimli yöntem kum filtresidir. Bir kum filtresi pek çok farklı ölçüdeki ve özgül ağırlıktaki kum tanecikleriyle oluşturulmuş katmanlardan meydana gelmektedir. Bu filtreler sudaki bulanıklık ve askıda katı maddeleri düşük basınç kaybı ile yüksek oranda filtreyelebilme yeteneği ile öne çıkmaktadır. Proses türüne ve kapasite ihtiyacına göre FRP, paslanmaz çelik, karbon çelik gibi tanklarla,  yüzey borulamalı veya kontrol valfli olarak kum filtre tasarımı gerçekleştirilebilir.

Bir Kum Filtre Nelerden Oluşur, Nasıl Çalışır?

Kum filtresi, dikey veya yatay bir tank, bu tanka bağlı valf veya valfler, borulama sistemi, farklı ölçülerde katmanlı olarak dizilmiş kum, çakıl gibi materyallerden oluşmaktadır. Bir kum filtrenin debi kapasitesi yatak alanı ile doğrudan bağlantılıdır. Sistem olarak kum filtre tasarımı biraz önce saydığımız ekipmanlara ek olarak basınç göstergeleri, kimyasal dozaj sistemleri, besleme pompaları gibi ek ekipmanlarla da tasarlanabilir.

Kum filtre içerisine giren su içerisindeki askıda katı maddelerin kum taneciklerine çarparak geçişinin engellenmesi prensibine dayalı olarak çalışır. Zamanla filtre yüzeyinde biriken bu maddeler ters yıkama denen bir yöntemle filtre dışına atılarak tekrar filtreleme işlemine devam eder. Genel olarak kum filtre tasarımı yapılırken ters yıkama zamanı giriş ve çıkış arasındaki basınç farkının belirlenen değeri aştığı ana göre zamanlanır veya sabit bir periyotla ters yıkama işlemi gerçekleştirilebilir.

Adım Adım Kum Filtre Tasarımı Süreci

Bir kum filtre tasarım süreci birkaç adımdan meydana gelmektedir.

Filtre Çapını Hesaplamak

Filtre ünitesi tasarlanırken öncelikle ihtiyaç duyulan akış debisi belirlenmelidir. Ayrıca su tipine göre bir akış hızı da belirlenmelidir. Genel kabul olarak şebeke suları için akış hızını 25 m3/m2/h olarak alabiliriz. Burada örnek bir kum filtre tasarımı yaparak ihtiyaca göre nasıl seçim yapılabileceği ile ilgili bir öngörüde bulunmaya çalışacağız.,

Silindirik filtreler için inç cinsinden çap hesaplama denklemi : √((a/(b*3,14))*2*100/2,54)

Burada

a:Kapasite ihtiyacı (m3/h) – 5m3/saat olarak alalım.

b:Filtre Yatak Hızı (m/s) – 25 olarak aldık.

Şimdi değerlerimizi yerine koyarak hesaplayalım.

√((5/(25*3,14))*2*100/2,54) = 19.9 inç

Sonuç olarak ihtiyacımız olan minimum kum filtre çapını belirledik. Şimdi bu çapa göre özel bir kum filtre tasarımı yaptırabilir veya standart frp tanklardan uygun ölçüde seçebiliriz. Sonuç değerine en yakın standart frp tank çapı 20 inç’tir. Bu tankın yüksekliği de 72 inç’tir. Artık tankımızı belirlediğimize göre şimdi iç minerallerimizi hesaplayabiliriz.

Kum filtre dizayn sürecince filtre iç mineralini hesaplamak için kum taneciklerinin yüzey alanını da dahil eden çok kapsamlı denklemler bulunmaktadır. Ancak çoğu durumda aşağıdaki hesap metodundaki yaklaşım sorunları fazlasıyla çözecektir. Az önceki hesaplamamız sonucu tank yüksekliğini 72 inç olarak seçtiğimizi hatırlayın. Bu yüksekliğin %30 kadarı boş kalmalıdır. Bu sebeple kum filtresi tasarımı örneğimizde mineral dolumu yapacağımız yüksekliği 72*0.7=50,4 ya da daha basit hesaplama için 50 olarak alacağız.

Çakıl miktarı : 50*0.3 = 15 inç

3-5mm kum miktarı : 50*0.3 = 15 inç

0.5-2mm kum miktarı : 50*0.4 = 20 inç.

Mineral Miktarını Hesaplamak

Artık hangi mineral tipinden ne kadar doldurmamız gerektiğini de öğrendik. Şimdi kendi ihtiyaçlarınıza göre kendiniz için bir kum filtre tasarımı oluşturabilir veya tam olarak neye ihtiyacınız olduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Mineral miktarı aynı şekilde hesaplanmamakla birlikte karbon filtre için de aynı hesaplamayı kullanarak filtre çapını belirleyebilirsiniz.

Bültene kaydolun!

Yeni içerik yayınlandığında e-posta ile bilgilendirilmek için e-posta adresinizi yazarak abone ol butonuna tıklayabilirsiniz.

Okumaya devam edin

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bizi arayın : (555) 802-1234 ya da

En kısa sürede sizinle iletişim kuralım.