Ters ozmoz sistemleri periyodik olarak membran yıkama uygulanmasına ihtiyaç duyar. Temizlik metodu kirliliğin türüne bağlı olarak değişse de ters ozmoz membranlarının belirli periyotlarla yıkanması ve dezenfekte edilmesi performans, ürün kalitesi, ürün ömrü ve enerji tüketimi üzerinde ciddi anlamda olumlu etki yaratır.

Membran temizliğinin ne zaman uygulanması gerektiği işletme koşullarına göre değişse de genel olarak aşağıdaki parametrelerdeki değişime göre yıkama işlemine karar verilir.

  • Sistem membran basıncında %10 yükselme
  • Ürün debilerinde %10 düşüş
  • Ürün suyu kalitesinde %10 düşüş
  • Ozmoz kademeleri arasında fark basıncın %10 artması

(Ölçümlerinizi aynı su sıcaklık değerlerinde yapmalısınız. Su sıcaklığındaki farklar basınç, ürün kalitesi ve debilerde farklar yaratabilir.)

Membranlarda Tıkanma Türleri

İnorganik Kirlilik

Membran yüzeyleri besleme suyunda bulunan yüksek miktarda kalsiyum karbonat, demir, sülfat gibi inorganik bileşenler tarafından tutulabilir. Kalsiyum karbonat kirliliğinde özel membran yıkama solüsyonları ile temizlik yapılır. Sisteminizde sıklıkla kireç veya demir çökelmesi gibi sorunlar yaşanıyorsa besleme hattınızda yumuşatma cihazı, demir filtresi gibi ön arıtma ekipmanları yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca antiskalant kullanımı da sistemdeki çökelme miktarını düşürerek membran yıkama periyodunuzu uzatabilir. Aynı şekilde sisteme asit dozlanması da çökelme probleminin önüne geçmeye yardımcı olur. Ayrıntılı bilgi için kimyasal dozaj sistemleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Organik Kirlilik

Membran yüzeyleri bazı durumlarda organik kirleticilerle bakteri üremesi kaynaklı tıkanıklıklara maruz kalabilir. Bakteri üremesi sistemde biyofilm oluşumuna sebep olarak sistem performansını önemli ölçüde düşürür. Bu tür durumlarda dezenfeksiyon solüsyonları ile membran yıkama yapılması gerekmektedir.

Membran Yıkama Ne Zaman Yapılır?

Membran temizleme için tıkanmaları ve performans düşüşlerini beklemek doğru bir yol değildir. Çoğu durumda yukarıda bahsedilen performans değişimleri gerçekleşmese bile hafif solüsyonlarla periyodik olarak membran yıkamasının yapılması, tıkanma durumunda yapılacak sert müdahalelerden çok daha etkilidir.

Bültene kaydolun!

Yeni içerik yayınlandığında e-posta ile bilgilendirilmek için e-posta adresinizi yazarak abone ol butonuna tıklayabilirsiniz.

Okumaya devam edin

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bizi arayın : (555) 802-1234 ya da

En kısa sürede sizinle iletişim kuralım.